Borivali East, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27ARXPP1335R1ZR
Call 07942639558 72% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Base Material | Resin |
| Material | Resin |
| Size | 3.5 inch |
| Plating Thickness | 0.5 micron |
| Finish | Glossy |
| Suitable For | Home |
| Statue Theme | Sitting Ganesh |
| Posture | Sitting |
| Statue Form | Straight Trunk Ganesha |
| Gold Plating | 24K Gold Plated |
| With Frame | Without Frame |
| Usage | Wedding Return Gift, Pooja, Decoration, Corporate Gift, Festival Gift |
| Packaging Type | Boxes, Cartons |
| Color | Yellow |
| Product Type | Lord Ganesha |
| Style | Religious |
| Height | 10 cm |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Deity/Figure | Ganesh |
| Material | Resin |
| Size | 3 inch |
| Height | 3 inch (7.6 cm) |
| Suitable For | Car |
| Plating / Finish | Gold Plated with Color |
| Style / Form | Sitting |
| Weight | Up to 200 gm |
| God Name | Ganesh Statue |
| Gold Purity | 24 Karat |
| Weight (gm) | 100g |
| Idol Type | Statue / Murti |
| Usage/Application | Gift |
| Posture | Sitting |
| Gold Plating Coverage | Fully Gold Plated |
| Packaging | Standard Box |
Additional Information:
View Complete details