Borivali East, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27ARXPP1335R1ZR
Call 07942639558 72% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Base Material | Resin |
| Deity/Figure | parshwanath |
| Gold Plating Type | 24K Gold Plated |
| Material | Resin |
| Idol Height | 4–6 inch |
| Height | 5 inch (12.7 cm) |
| Suitable For | Temple |
| Subject | Hindu Deity |
| Plating / Finish | Gold Plated |
| Usage Area | Home |
| Style / Form | leave statues |
| Idol Weight | Up to 250 g |
| Weight | Up to 200 gm |
| Packaging Type | Carton Box |
| Finish | Gold and Silver plated |
| Product Material | Resin |
| Quantity Per Pack | 1 |
| Gold Plated | Yes |
| Pure Silver | No |
| Brand | Surya Arts |
| Style | Religious |
| Max Available Size | 4 ft |
| Finishing | Silver Plated |
| Use | Art & Craft, Gift |
| Min Available Size | 8 inch |
| Packaging Size | 1 Piece Per Box |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Material | gold plated |
| Base Material | Resin |
| God Idol Type | Lakshmi |
| Gold Plating Type | 24K Gold Plated |
| Posture | Sitting |
| Idol Height | 4–6 inch |
| Subject | Hindu Deity |
| Usage Area | Home |
| Idol Weight | Up to 250 g |
| Usage/Application | Decorative, Artifact |
| Packaging Type | Boxes, Cartons |
| Product Material | Natural Leaf |
| Style | Religious |
| Finishing | Silver Plated |
| Packaging Size | 1 Piece Per Box |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Base Material | Resin |
| Size | 6 inch |
| Plating Thickness | 0.5 micron |
| Suitable For | Gift Purpose, Hotel, Car Dashboard, Home, Shop, Temple, Office |
| Statue Theme | Ganesh on leaves |
| Gold Plating | 24K Gold Plated |
| With Frame | Without Frame |
| Usage | Pooja |
| Finish | Gold plated |
| Packaging Type | Boxes, Cartons |
| Product Material | Real tree Leaf |
| Color | Golden (Gold Plated) |
| Packaging Size | 1 piece per box |
| Theme | Religious |
| Finishing | Gold Plated |
Made of pure 24 K gold is our another range of unique and special product treated and coated with 24 Karat gold. Ganesha Gold Plated Statue On Leaves is designed and coated in a way to keep the leaf veins matrix intact. This gold natural pipal leaf is used for gifting purpose in all occasions with the following features.
Features:
Additional Information:
View Complete details