Borivali East, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27ARXPP1335R1ZR
Call 07942639558 72% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Material | Resin |
| Posture | Sitting |
| Product Type | Statue |
| Net Silver Weight | not silver |
| Brand | Unbranded |
| Weight | 100g |
| Size | 2 inch |
| Height | 3 inch |
| God Name | Ganesha |
| Plating Methods | Manual Plating |
| Gold Plating Types | Pure Gold Plating |
| Design | Smooth Surface Idols |
| Style | Religious |
| Finishing | Silver |
| Features | Two Tone |
Other details:
Excellent color combinations
Perfect shine and polish
Known for their purity of plating
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Deity | Ram Lala with arch |
| Base Material | Resin |
| Height | 6–9 inch |
| Usage | Gift Use, Home Temple |
| Plating Type | Dual Tone |
| Finish | Glossy |
| Product Type | Silver Statues |
| Shape | Rectangular |
| Set Contains | Single Idol |
| Weight | 250–500 g |
| Design Theme | Temple, Traditional |
| Packaging Type | Gift Box |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Base Material | gold plated |
| Gold Plating Type | 24K Gold Plated |
| Idol Height | 4–6 inch |
| Material | Polyresin |
| Subject | Hindu Deity |
| Usage Area | Pooja Room, Temple, Car, Gift, Hotel, Home, Office |
| Color | White |
| Idol Weight | Up to 250 g |
| Plating Durability | Premium |
| Packaging Type | Gift Box |
| Style | Religious |
| Theme | Kishan |
| Use | Decoration |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Deity/Figure | Kholapurlaxmi |
| Height | 8 inch (20.3 cm) |
| Plating / Finish | Two-Tone (Gold/Silver) |
| Style / Form | Standing |
| Weight | 501-1000 gm (1 kg) |
| Product Type | Silver Statues |
| Shape | Rectangular |
| Idol Type | Statue / Murti |
| Usage/Application | Home Decor, Gifting, Office Decor, Return Gifts, Pooja Room |
| Base Type | No Base |
| Packaging | Standard Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Resin |
| Finish | Gold |
| Color | Golden (Gold Plated) |
| Brand | Surya Arts |
| Style | Religious |
| Packaging Type | Boxes,Cartons |
| Packaging Size | 1 Piece Per Box |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Base Material | Resin |
| Material | Resin |
| Set Content | Laxmi Ganesh Pair |
| Size | 6 inch |
| Plating Thickness | 0.5 micron |
| Finish | Glossy |
| Suitable For | Home, Office, Hotel, Temple, Shop, Gift Purpose |
| Gold Purity | 24 Karat |
| Gold Plating | 24K Gold Plated |
| With Frame | Without Frame |
| Packaging Type | Box Packing |
| Usage | Decoration, Pooja, Festival Gift, Corporate Gift, Wedding Return Gift |
Additional Information:
View Complete details